Kynologia w łowiectwie

W piątek 31.03.2023r. w Technikum Leśnym w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego odbyło się kolejne  spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Kynologia w łowiectwie”. Pomysłodawcą i koordynatorem jest pani Ewa Chyła, a patronat nad projektem objął Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu.

Tym razem swoją obecnością zaszczycił nas Pan Piotr Błoński, który w świecie kynologii polskiej i nie tylko, jest niekwestionowanym autorytetem. Pan Piotr jest przewodniczącym Komisji Kynologicznej PZŁ Wrocław, sędzią międzynarodowym pracy psów myśliwskich, lektorem PZŁ, jak również doświadczonym przewodnikiem psów myśliwskich oraz  myśliwym z uprawnieniami selekcjonerskimi.

Tematyką wykładu była historia kynologii w Polsce, podział ras psów według FCI oraz klasyfikacja psów myśliwskich. W bardzo ciekawy sposób zostały omówione poszczególne grupy, ze szczególnym uwzględnieniem tropowców. Pan Piotr Błoński omówił pokrótce w jaki sposób powinno się pracować z psem, od czego zacząć, gdy szczeniak trafi do nowego domu, na co zwracać szczególną uwagę, w jaki sposób go traktować itp. Następnie omówił kilka treningów dla tropowców (które udostępnił w formie filmu) m.in. z użyciem specjalnie do tego przeznaczonych butów tropowych.

Jesteśmy bardzo wdzięczni, że Pan Piotr Błoński znalazł czas, żeby nas odwiedzić i podzielić się z nami wiedzą na temat psów myśliwskich. Ponieważ nie wyczerpaliśmy tematu, czekamy na kolejne ciekawe spotkania… może tym razem w formie warsztatów.

Darz Bór!