Noc w Pałacu Maltzanów – relacja

W niedzielę, 9. Października, po raz kolejny Technikum Leśne w Miliczu im. prof. Władysława Jedlińskiego uczestniczyło w obchodach Dni Karpia 2022, goszcząc turystów  oraz  mieszkańców Milicza i okolic na wydarzeniu edukacyjnym pt.: „Noc w pałacu Maltzanów”. Na historyczny spacer po kompleksie pałacowym przybyło ponad 40 osób.

Podczas spaceru po dziedzińcu honorowym goście usłyszeli historię naszej szkoły, podziwiając rzeźby z piaskowca, posągi odlane z brązu oraz secesyjną fontannę.  Wewnątrz  pałacu podziwiano gabinety szkolne, bibliotekę – dawne apartamenty hrabiego Andreasa von Maltzana i jego żony Elizabeth, aulę szkolną – dawniej salę balową, dziedziniec herbowy z posągiem myśliwego, przestronne korytarze i okazałą klatkę schodową.  W szkolnej Izbie Pamięci zainteresowanie zwiedzających wzbudziły zgromadzone kroniki i nagrody zdobywane przez uczniów w zawodach i turniejach. Wszystkie  pomieszczenia pełniły kiedyś funkcje użytkowe – mieszkalne lub reprezentacyjne dla rodziny Maltzanów.

Niespodzianką i atrakcją tegorocznej Nocy w pałacu była obecność  postaci historycznych, a to za sprawą uczniów szkoły przebranych we wspaniałe stroje z różnych epok, dobrane do programu zwiedzania. Stroje zostały użyczone przez pana Waldemara Fiuka, pasjonata historii prowadzącego Milicką Grupę Rekonstrukcyjną. W scenie przedstawiającej legendę o zaginionym sznurze pereł wzięła udział członkini grupy pani Agnieszka Grobelna-Pająk jako baronowa Ewa Maltzan.

O historii, postaciach i wydarzeniach opowiadały panie Maria Dziedzic i Jolanta Cwenar. Nad scenografią przedstawienia czuwała pani Elżbieta Domańska wraz z panem Waldemarem Fiukiem.