Kynologia w łowiectwie

W Technikum Leśnym w Milczu im.prof. Władysława Jedlińskiego odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu edukacyjnego „Kynologia w łowiectwie”. Pomysłodawcą i koordynatorem jest pani Ewa Chyła, a patronat nad projektem objął Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego we Wrocławiu. 

Pierwsze spotkanie z cyklu odbyło się z panią Anną Wygocką – hodowcą wyżłów weimarskich o przydomku After Ishtar, instruktorem w  ZO we Wrocławiu, członkiem Komisji Kynologicznej PZŁ Wrocław,  Zarządu Klubu Wyżłów Weimarskich PZŁ, Weimaraner Klubu w Niemczech, myśliwym z uprawnieniami selekcjonerskimi.

W warsztatach wzięły również czynny udział 3 wyżły weimarskie, których właścicielami są pani Anna Wygocka:  Jabo After Ishtar – 11,5-letni samiec, Shoovar After Ishtar – 5-miesięczny szczeniak  oraz pani Ewa Chyła: Passo Doble After Ishtar – 3,5-letnia suczka.

W ramach wykładu i warsztatów pani Anna Wygocka przedstawiła pokrótce charakterystykę rasy wyżła weimarskiego, zasady jakimi kierują się hodowcy przy kojarzeniach psów ras użytkowych itp. Podkreśliła również kwestię etyki polowania z rasowymi psami myśliwskim zaznaczając jednocześnie, że w Polsce psy rasowe mają rodowód ZKwP lub członkostwo FCI. Bardzo mocno został również podkreślony fakt, że czynny myśliwy, który chce mieć towarzysza swoich wypraw, powinien zadbać o to, aby jego pies był gotowy do pracy, by mógł sprostać wymaganiom, z jakimi będzie musiał się zmierzyć w łowisku. Temu wszystkiemu służą konkursy pracy psów myśliwskich organizowane m.in. w Polsce przez PZŁ. Ponadto udział w takim przedsięwzięciu to również integracja pasjonatów łowiectwa i kynologii, gdzie zawiązuje się nowe znajomości, wymienia poglądy i metody pracy z psami.

Pani Anna omówiła również podstawy merytoryczne zakładania ścieżki tropowej, pracy z psem w terenie i układania psa od szczeniaka. Uczestnicy projektu mieli możliwość zaobserwowania, w jaki sposób należy pracować z psem w trakcie jego układania, na co należy zwrócić uwagę, jakie zachowania psa są niedopuszczalne, a na jakie można w początkowej fazie szkolenia pozwolić oraz jakich zachowań hodowca w trakcie szkolenia musi unikać.  Uczestnicy warsztatów mieli okazję obserwować pracę z aportem w wykonaniu szczeniaka, to jest psa, który jest w trakcie układania oraz psa ułożonego. W ramach warsztatów grupa uczniów wraz z panią Anną założyła ścieżkę tropową, na którą pod koniec naszego spotkania wprowadziliśmy psy.

Bardzo dziękujemy za poświęcony czas! Darz Bór!