Światowy Dzień Bez Tytoniu
W niedzielę 31 maja 2020 roku obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. Dzień ten jest kolejną okazją do zwrócenia uwagi na negatywne skutki czynnego i biernego palenia tytoniu oraz nakłonienia do zaprzestania używania wyrobów tytoniowych. Organizacje społeczne, instytucje państwowe zajmujące się problemami zdrowotnymi, w tym dniu zachęcają do pełnej abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu.
Gdy nikotyna przestaje działać na organizm osoby, która przestaje palić:
- Organizm zaczyna się oczyszczać, m.in. zawartość szkodliwego tlenku węgla i ilość życiodajnego tlenu w krwi wracają do wartości prawidłowych.
- Powraca smak oraz węch!
- Ciśnienie krwi, temperatura ciała i puls wracają do wartości prawidłowych.
- Rozszerzają się oskrzela (tj. drogi oddechowe), zwiększa się pojemność płuc i łatwiej można oddychać!
- Poprawia się krążenie krwi oraz lepiej pracują płuca, dzięki czemu codzienne czynności oraz aktywność fizyczna będą się wiązać z mniejszym wysiłkiem niż w okresie palenia.
- Zaczynają odnawiać się rzęski (drobne włoski, które oczyszczają oskrzela); śluz przestaje zalegać w płucach (płuca lepiej się oczyszczają). Ustępują: kaszel, uczucie zatkania zatok, zmęczenie i duszność.
- Cera odzyskuje blask, odchodzi do przeszłości wizerunek tzw. “tytoniowej twarzy”.
- U byłych palaczy prawdopodobieństwo zgonu z powodu raka płuc jest mniejsze niż u osób, które nadal palą. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia nowotworów gardła, pęcherza moczowego, nerek i trzustki.
Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne pożyteczne cele.
Światowy Dzień Bez Tytoniu został ustanowiony w 1988 roku przez World Health Organization – Światową Organizację Zdrowia.