“Noc motyli” w Antoninie 13-14 czerwca 2019 r.

W ramach Akademii zawodu ośmioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło pod opieką  mgr inż. S. Bienkiewicz w dwudniowych „ Warsztatach entomologicznych Noc motyli” organizowanych przez Nadleśnictwo Antonin. Warsztaty prowadził Pan Mirosław Maciąg, uznany w Polsce entomolog i leśnik, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się głównie motylami nocnymi. W zajęciach brali udział uczniowie z klasy II B: Kacper Gap, Kamil Andrzejewski, Miłosz Kardacz i Marcel Kruszyk,  z klasy I B: Dominika Mielnikowska, Wiktoria Szabelska, Kacper Cieliński i Wojciech Jarawka.
W pierwszym dniu grupa uczniów zwiedzała sąsiadujący z obiektami Nadleśnictwa Antonin rezerwat przyrody „Wydymacz” i znajdujący się na jego terenie  pałac myśliwski książąt Radziwiłłów.
Po południu odbyło się spotkanie młodzieży z entomologiem, który w niezwykle ciekawy sposób przedstawił swoją przygodę z owadami od  początku swej kariery do dnia dzisiejszego. Mirosław Maciąg opowiedział uczniom o roli entomologii w badaniu procesów zachodzących w  środowisku. Pokazał też przebogaty świat motyli nocnych: budowę morfologiczną, przystosowania do środowiska, rozmieszczenie i znaczenie tych owadów
 w biocenozach. Zaprezentował również pułapki i sposoby odłowu tych owadów. Późnym wieczorem, gdy ćmy zaczęły latać wszyscy uczestnicy zajęć odławiali je przygotowywali do dalszych prac związanych z  ich rozpoznawaniem. W drugim dniu warsztatów uczniowie pod okiem M. Maciąga poznawali tajniki rozkładania owadów a następnie oznaczali gatunki motyli przy pomocy  niezwykle bogatej kolekcji książek i atlasów polskich i zagranicznych.

Na zakończenie zajęć pracownicy Nadleśnictwa Antonin podsumowali całą imprezę i wręczyli wszystkim certyfikaty za udział w warsztatach, zapraszając do siebie w następnej edycji
 Nocy motyli.

Relację z zajęć i galerię zdjęć przygotowała S. Bienkiewicz