100 – lecie w różnych odsłonach

(…) Bo wolność – to nie cel lecz szansa by
Spełnić najpiękniejsze sny, marzenia.
Wolność – to ta najjaśniejsza z gwiazd
Promyk słońca w gęsty las, nadzieja. (…)

Marek Grechuta “Wolność”

Konsekwentnie i z dużym zaangażowaniem internat włączył się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę. W podniosłych nastrojach, wzruszeni przywitaliśmy 20. listopada na tradycyjnym spotkaniu pokoleń przedstawicieli milickich środowisk kombatanckich oraz członków powiatowych organizacji pożytku publicznego. Nasi goście obejrzeli w auli szkolnej występ młodzieży, która pod opieką pań:
E. Domańskiej i M. Dziedzic przygotowała wzruszający montaż słowno-muzyczny pt.: “Polsko ty zawsze wiernych miałaś synów”. Oprawę muzyczną,  prowadzenie chóru i solistów przygotował pan M. Olejnik. Zaproszonych gości powitała dyrektor szkoły pani J. Żarczyńska. Aula wypełniona była do ostatniego miejsca a publiczność gorąco oklaskiwała  wykonanie wszystkich pieśni. W rozmowach goście  podkreślali ciekawe ujęcie w scenariuszu tematu niepodległości oraz wspaniałe brzmienie szkolnego chóru.

Dzień wcześniej  na zaproszenie  Biblioteki Publicznej w Miliczu uczniowie klas
I-szych uczestniczyli w wieczornicy listopadowej przygotowanej przez Grupę Artystyczną “Mała Scena”. Młodzieży towarzyszyły panie: E. Domańska i H. Cierpisz. Tu również śpiewano dla Niepodległej.

Kolejną odsłoną Święta Niepodległości był udział uczennicy klasy III  Aleksandry Wojtaszuk w XII Edycji Festiwalu Pieśni Patriotycznej zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Miliczu. Pod opieką pani M. Dziedzic i pana M. Olejnika Ola wyśpiewała utworem “Wolność”  z repertuaru Marka Grechuty  wysoką III nagrodę w kategorii szkół średnich.

Serdecznie gratulujemy!

W jubileusz 100 – lecia odzyskania niepodległości wpisał się również wyjazd na grób Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego w Białymkale, zorganizowany przez panie:  J. Cwenar i H. Cierpisz . Każdego roku na przełomie listopada i grudnia najmłodsi wychowankowie internatu odwiedzają miejsce pamięci, związane z historią zrywu niepodległościowego w prowincji poznańskiej. Wychowankowie zapalili znicze na grobie Nieznanego Powstańca  oraz pod tablicą upamiętniającą więzione w Sułowie w latach 1944-1945  kobiety – uczestniczki Powstania Warszawskiego