NOC W PAŁACU MALTZANÓW

Pałac Maltzanów otworzył swe podwoje w niedzielę wieczorem. Uczestnicy Dni Karpia zgromadzeni na dziedzińcu honorowym zostali powitani przez uczniów Technikum Leśnego, którzy wystąpili w rolach przewodników. Goście “Nocy w pałacu Maltzanów” mieli okazję zwiedzić pałacowe wnętrza, zobaczyć ciekawe pod względem architektonicznym miejsca, zostali zapoznani z historią dawnych właścicieli: rodów Kurtzbachów i Maltzanów. W programie zwiedzania znalazły się m. in.: kompleks pałacowy oglądany z perspektywy dziedzińca honorowego, sień pałacowa z główną klatką schodową, dziedziniec herbowy, pałacowe wnętrza: sala balowa, dawne apartamenty hrabiego i hrabiny, pałacowa jadalnia. Zwiedzający wysłuchali legendy o zaginionym sznurze pereł oraz opisu Wigilii, będącego fragmentem wspomnień Marii von Maltzan z dzieciństwa spędzonego w Miliczu. W sali balowej obecnej auli szkolnej, uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać wystawę trofeów myśliwskich, która dzień wcześniej zagościła w murach pałacu jako jedna z atrakcji przygotowanej przez Lasy Państwowe imprezy edukacyjno-promocyjnej z okazji Święta Lasów Milickich.
Na zakończenie osoby uczestniczące w zwiedzaniu wypełniły ankietki i wzięły udział w losowaniu nagród – gadżetów, które zostały przydzielone przez organizatora Dni Karpia 2017.
W Nocy Maltzanów uczestniczyło ponad 80 osób, w tym 1 grupa dzieci z Zespołu Szkół i Przedszkola w Krośnicach wraz z opiekunami, oraz osoby dorosłe i rodziny z dziećmi z Dolnego Śląska i Wielkopolski (Cieszków, Zduny, Krotoszyn, Pakosław, Pleszew, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Wrocław, Milicz, Twardogóra, Wołów)
Oprowadzenie po Pałacu zostało przygotowane przez panie: Jolantę Cwenar, Marię Dziedzic oraz Elżbietę Domańską, a przewodnikami byli uczniowie: Adrian Szczepaniak, Wiktoria Lizak, Aleksandra Babis, Marcel Kruszyk, Szymon Gawryś.