Finał “Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy”

Marcel Kruszyk zajął wysokie miejsce podczas finału „Regionalnego Konkursu Wiedzy o Dolinie Baryczy” ZNAM Dolinę Baryczy – edycja XX, który 11 października 2017 odbył się w KOM-ie w Miliczu.

W kategorii „gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne” 11 szkół z powiatu wzięło udział w finale konkursu. Nasz uczeń Marcel Kruszyk z klasy I B zajął wysokie – V miejsce. W sumie do etapów szkolnych przystąpiło 300 uczniów, dlatego każdy finalista mógł się czuć w pewnym sensie wygranym.

W finale nasi uczniowie musieli zmierzyć się z 22 zawodnikami w swojej kategorii wiekowej. Konkurs był podzielony na dwa etapy. W pierwszej części uczniowie otrzymali kartę zadań, na której mieli zanotować odpowiedzi do pytań wyświetlanych na slajdach. Należało między innymi rozpoznać gatunki ryb, roślin i ptaków występujących w regionie, albo określić miejsca charakterystyczne dla regionu.

W drugim etapie uczniowie odpowiadali ustnie przed komisją na pytania w  różnych dziedzin: ekologia, historia, geografia, gospodarka, czy współczesność regionu. Pytania pochodziły z gry edukacyjnej „Omnibus Doliny Baryczy”. Uczniów Technikum Leśnego do konkursu przygotowywała pani Agnieszka Herbuś.

Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a wszyscy uczestnicy wezmą udział w wyjeździe edukacyjnym „Z NATURY do NATURY”,  który odbędzie się w dniach 30 -31 października  jako nagroda zbiorowa dla finalistów.

Po części konkursowej odbyły się prezentacje filmów wykonanych przez uczniów – laureatów konkursu PROMUJĘ Dolinę Baryczy, który odbył się wiosną tego roku. Tu ponowny sukces Marcela Kruszyka, który jeszcze jako uczeń Zespołu Szkół w Sośniach otrzymał wyróżnienie za przygotowany przez siebie film.

 

Głównym organizatorem konkursu było Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji Ekologicznej „Dolina Baryczy”, którego prezesem jest pani Zofia Pietryka. Konkurs odbywa się jako wydarzenie edukacyjne w ramach DNI KARPIA.

 Agnieszka Herbuś