PRACOWITY POCZĄTEK

Po długich wakacjach internat otworzył swe podwoje dla wychowanków już w niedzielę
3 września o godz. 14.30. Uczniowie klas I-szych zostali przyjęci ciepło i serdecznie przez swoich opiekunów: dziewczęta zamieszkały na I piętrze pod opieką pp. Marii Dziedzic i Elżbiety Domańskiej. Chłopcy znaleźli się na wydzielonym III piętrze pod czujnym okiem p. Krzysztofa Pękalskiego, którego w pracy wychowawczej będzie wspierać p. Honorata Cierpisz.

W ciągu dwóch tygodni, w tzw. okresie ochronnym najmłodsi wychowankowie zapoznali się z zasadami obowiązującymi w placówce, poznali rozkład dnia, regulamin internatu, skosztowali specjałów internatowej kuchni. Na wycieczkach po Miliczu uczniowie klas pierwszych zobaczyli najważniejsze obiekty użyteczności publicznej (wiedza przydatna przez najbliższe 4 lata).

Na początku ważne jest poczucie bezpieczeństwa – aby pomóc nowym mieszkańcom  w aklimatyzacji, w odmiennych od domowych warunkach,  zorganizowano dla całej  społeczności internackiej spotkanie  z przedstawicielami policji.  W przystępny sposób młodzież została zapoznana z  zakresem odpowiedzialności za  zachowania niezgodne z normami i zasadami współżycia społecznego oraz z przysługującą każdemu ochroną ze strony opiekunów i obowiązującego prawa.  W spotkaniach integracyjnych dla klas Ia i Ib prowadzonych przez pp. psycholog i pedagog aspekt bezpiecznej szkoły i bezpiecznego internatu również został uwzględniony.

W trzecim tygodniu odbyła się wycieczka po regionie celem pokazania  nowym wychowankom pięknych i atrakcyjnych turystycznie miejsc w Dolinie Baryczy. Dziewczęta i chłopcy  podziwiali z wieży widokowej staw Grabownica we wrześniowej szacie, zajrzeli do zabytkowej gajówki w Rudzie Milickiej, pokręcili się wokół  wiatraka  Bronisław i Domu Młynarza w Duchowie.

Pod koniec miesiąca dziewczęta przygotowały dla wszystkich kolegów audycję z okazji Dnia Chłopaka pełną szczerych życzeń i bezcennych sentencji. Miało jeszcze zapłonąć ognisko na boisku przy internacie ale pogoda pokrzyżowała organizatorom plany i święto pieczonego ziemniaka zostało przeniesione na inny termin.

We wrześniu ruszyły rozgrywki sportowe. Na boisko piłkarskie wybiegły drużyny klas I, II  i III aby rozegrać mecze integracyjne. Pod koniec miesiąca rozpoczęły sie mecze w piłce nożnej o Puchar Jesieni 2017, w którym tradycyjnie główną nagrodą będzie tort ufundowany przez kierownictwo internatu.

Zespół wychowawców internatu oraz  koleżanki i koledzy ze starszych klas życzą wszystkim rozpoczynającym czteroletnią przygodę w naszej szkole:  sukcesów w nauce, zawiązania przyjaźni na całe życie i dobrych wspomnień z pobytu przy Alei ZHP 1.