Projekt edukacyjny Barcelona

W dniach 27-30.11 9 osobowa grupa uczniów pod opieką nauczycieli Leszka Półrolniczaka i Damiana Rokity w ramach realizacji projektu edukacyjnego uczestniczyli w wycieczce do Barcelony. Celem projektu było doskonalenie umiejętności organizacji wycieczek zagranicznych, oraz poznanie walorów przyrodniczych i kulturowych Katalonii. Uczniowie samodzielnie musieli przebrnąć przez wszystkie etapy organizacji wyjazdu. Rola nauczyciela – opiekuna koła ograniczała się jedynie do nadzorowania i moderowania działań grupy. Program działań podczas wyjazdu realizowali również uczniowie podzieleni na trzyosobowe grupy. każda z grup odpowiedzialna była za organizacje jednego dnia zwiedzania. Pierwszy dzień upłynął na zwiedzaniu Barcelony i jej największych atrakcji m.in bazyliki Sagrada Familia, parku Guell zaprojektowanych przez słynnego Katalońskiego architekta Antonio Gaudiego. Nie mogło zabraknąć również wizyty na najsłynniejszym stadionie europy Camp Nou. Wieczorem uczestnicy podzieleni na trzy grupy zmierzyli się w grze miejskiej rozegranej na terenie najstarszej gotyckiej części miasta. Drugiego dnia pod kierownictwem kolejnego zespołu uczniów opuściliśmy Barcelonę pociągiem by udać się do oddalonego o 60 km masywu Montserrat. Podczas całodziennej wędrówki po górach mieliśmy okazję zebrać próbki sporej ilości nieznanych w naszych szerokościach geograficznych roślin do rozpoznania. Zwiedziliśmy wpisany na listę UNESCO górski klasztor z X w będący drugim po Santiago de Compostello centrum pielgrzymkowym w Hiszpanii oraz zdobyliśmy najwyższy szczyt masywu górę Saint Jeroni.

Trzeci dzień upłynął nam na plażowaniu na plaży Barcelonetta oraz zakupach na niezliczonych straganach najsłynniejszej Barcelońskiej alei La Rambla. Jeszcze tego samego dnia po południu musieliśmy pożegnać słoneczną Katalonię i po trzech godzinach lotu wylądowaliśmy w zasypanym śniegiem Wrocławiu.

Ostatnim etapem realizacji projektu będzie wykonanie prezentacji publicznej przedstawiającej efekty edukacyjne przedsięwzięcia.

Powyższy projekt jest 5 tego typu przedsięwzięciem koła turystycznego. W minionych latach odbyły się wyprawy do: Włoch (Rzym), Dani (Bornholm), Włoch (Bergamo – Lecco), Polski (Warszawa).