VIII Mistrzostwa Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych

Technikum Leśne w Miliczu było organizatorem tegorocznych VIII Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych. W zawodach wystartowało 10 drużyn. Były to reprezentacje szkół leśnych z całej Polski: Białowieży, Biłgoraju, Leska, Rucianem-Nidy, Starościna, Tucholi, Warcina, Zagnańska, Rogozińca i Milicza, dla których Mistrzostwa są nie tylko sprawdzianem jak i kształceniem umiejętności leśnych, ale też stanowią eliminacje do Mistrzostw Europy.

 

Patronatem Honorowym VIII Mistrzostw Polski objął Minister – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Andrzej Konieczny oraz Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu Adam Płaksej.
Zawody odbywały się na terenie Technikum Leśnego w Miliczu oraz na terenie Nadleśnictwa Milicz, które w organizacji tych zawodów udzieliło szkole dużego wsparcia.

Podczas uroczystego apelu, 7 kwietna, dokonano oficjalnego otwarcia Mistrzostw.
Wśród honorowych gości na apelu powitaliśmy: przedstawiciela Ministerstwa  Środowiska- starszego specjalistę Departamentu Leśnictwa i Ochrony Przyrody panią Sylwię Wojewodę, Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz- pana Janusza Łabudę, Nadleśniczego Nadleśnictwa Żmigród- pana Marcina Majewskiego, Nadleśniczego Nadleśnictwa Oborniki Śląskie – pana Kazimierza Pakulskiego, Starostę Powiatu Milickiego- pana Jana Krzysztofika, Z-cę Burmistrza Gminy Milicz – pana Sławomira Strzeleckiego
„…Wyróżnieniem i zaszczytem jest dla nas fakt, że możemy być organizatorem i gospodarzem najbardziej prestiżowych zawodów szkół leśnych, do których przygotowania trwają wiele miesięcy oraz wymagają olbrzymiego zaangażowania uczniów i nauczycieli, znajomości wiedzy leśnej, umiejętności pracy pilarką. Jestem przekonany, że startujący uczniowie to kwiat młodzieży szkół leśnych. O wygranych będą pewnie decydować milimetry i sekundy. Ufam, że zawody przebiegną w partnerskiej i serdecznej rywalizacji przy profesjonalnym sędziowaniu. Tu, do Milicza przyjechali najlepsi i najlepszy niech zwycięży” – powiedział m.in.dyrektor Technikum Leśnego Daniel Targosz, pozdrawiając wszystkich słowami “Darz Bór”.

Goście życzyli zawodnikom sukcesów, powodzenia i zdrowej konkurencji.

 

Tego dnia odbyły się 4 konkurencje: zmiana łańcucha tnącego, przerzynka kombinacyjna, przerzynka precyzyjna oraz okrzesywanie.

 

W auli szkoły odbywała się zmiana łańcucha tnącego na czas. Zadaniem uczestnika był demontaż oraz założenie i naciągnięcie łańcucha, a następnie obrócenie prowadnicy tak, aby pilarka była gotowa do pracy. Kolejne trzy konkurencje odbywały się na terenie boiska szkolnego, gdzie przygotowano profesjonalne stanowiska dla zawodników. Rywalizowano w przerzynce kombinacyjnej, która polegała na odcięciu pilarką krążków z pochylonej kłody, co należało zrobić dwoma cięciami – z dołu i z góry. Liczył się czas wykonania zadania, wielkość progu na spotkaniu cięć oraz kąt odchylenia. Była też przerzynka precyzyjna polegająca na precyzyjnym i szybkim odcięciu krążków z dwóch leżących kłód na deskach przykrytych 30 mm trocin, nie uszkadzając przy tym desek, na których umieszczone były kłody. Ponadto leśnicy startowali w okrzesywaniu, czyli odcięciu pilarką 30 gałęzi umieszczonych na sześciometrowej kłodzie.

W piątek 8 kwietnia zawodnicy przystąpili do dwóch kolejnych konkurencji. Podczas zorganizowanej w lesie w Skoroszowie ścince drzew każdy uczestnik Mistrzostw Polski ściął jedno drzewo na palik oddalony od niego o 15 m. Jeśli ktoś trafił w palik, to otrzymał maksimum 400 punktów, a za błąd 1 cm od celu odejmowano po 1 punkcie. Dodatkowo sędziowie dokonywali pomiarów pniaka drzewa po ścięciu, w którym zawiasa powinna wynosić 25-35 mm, próg bezpieczeństwa 20-35 mm, kąt rzazu podcinającego 45 stopni – 55 stopni oraz jego głębokość. Przeprowadzono także bieg leśnika, który odbył się w lesie w Świętoszynie na odcinku 4 km i obejmował 16 zadań. Zawodniczy musieli wykazać się spostrzegawczością, wytrzymałością oraz szeroką wiedzą z zakresu leśnictwa. Uczniowie mieli za zadanie m.in. rozpoznać gatunki drzew i zwierząt, oszacować wiek drzewa, określić liczbę drzew na hektar oraz obliczyć nachylenie terenu w procentach mając do dyspozycji tylko metrowy palik jako narzędzie pracy.

W zawodach zaangażowanych było 22 sędziów. Byli to pracownicy Nadleśnictw Milicz, Żmigród i Oborniki Śląskie. Sędzią głównym był Krzysztof Salata – kierownik szkolenia praktycznego w milickim Technikum Leśnym
Zakończenie Mistrzostw odbyło się w sobotę, 9 kwietnia, a rozpoczęło się Mszą Św.

W uroczystości  zamknięcia Mistrzostw udział wzięli zaproszeni goście: zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu pan Mieczysław Owczarek, Nadleśniczy Nadleśnictwa Milicz pan Janusz Łabuda, Nadleśniczy Nadleśnictwa Żmigród pan Marcin Majewski, zastępca Burmistrza Gminy Milicz pan Sławomir Strzelecki oraz Dyrekcja Szkoły, sędziowie, opiekunowie, nauczyciele, reprezentacje szkół, które wzięły udział w mistrzostwach, przedstawiciele sponsorów – firm Stihl i Husqvarna, którzy byli sponsorami niektórych nagród.

Dyrektor Szkoły, Daniel Targosz, złożył serdeczne podziękowania i wyraził uznanie zawodnikom za ich profesjonalizm. Dyrektor podziękował również opiekunom zawodników i ich nauczycielom za trud jaki włożyli w merytoryczne przygotowanie swoich uczniów do zawodów. Serdeczne podziękowania skierowane zostały do kadry pedagogicznej uczniów i wszystkich pracowników TL w Miliczu za ogromny wysiłek zaangażowanie i pracę jakie włożyli w organizację tak dużej imprezy. Podziękowania dyrektora szkoły trafiły również do Lasów Państwowych: RDLP we Wrocławiu, Nadleśnictw: Milicz, Żmigród, Oborniki Śląskie oraz sponsorów: firmy Stihl i Husqvarna.

Podczas zakończenia nagrodzono uczestników w wielu konkurencjach. Wręczono medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. (Były to m.in. pilarki, wykaszarki, lornetki i noże myśliwskie, rękawice strzeleckie, kaski, toporki, siekiery, duże sekatory, namioty, odzież termoaktywna, śpiwory, plecaki, termosy)

W klasyfikacji ogólnej zwyciężyło Technikum Leśne w Miliczu, które reprezentowali uczniowie: Patryk Wypych, Konrad Fulara, Gracjan Głuszek, Kacper Bachorowicz i rezerwowy Jakub Konieczny. Będą oni reprezentować nasz kraj na Mistrzostwach Europy Szkół w Umiejętnościach Leśnych, które odbywać się będą od 26 do 29 maja w Austrii. W przygotowania uczniów do mistrzostw zaangażowani byli nauczyciele przedmiotów zawodowych: Krzysztof Salata, Ernest Wronek, Anna Szynkiewicz-Wronek, Salomea Bienkiewicz i Joanna Hliwa.

Poniżej publikujemy oficjalne wyniki z zakończenia VIII Mistrzostw Polski Szkół w Umiejętnościach Leśnych oraz kilka filmów dotyczących Mistrzostw.

Pobierz: Protokół-zestawienia-zbiorcze-wersja-ostateczna.pdf (272 pobrań)

 

 

Na poniższych stronach można zapoznać się również z krótkimi artykułami z mistrzostw z naszego profilu na FB:

I dzień

II dzień

zakończenie