IX Powiatowy Konkurs Ojczyzna Polszczyzna

8 kwietnia w Technikum Leśnym odbył się IX Powiatowy Konkurs Ojczyzna Polszczyzna organizowany przez nauczycielki języka polskiego.

 

O CZYSTOŚĆ JĘZYKA…

 

W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich trzech szkół średnich, którzy wcześniej startowali w eliminacjach szkolnych. W czteroosobowych drużynach walczono o miano najlepszych wśród najlepszych.

Konkurs prowadziła Katarzyna Rajewska- nauczycielka języka polskiego w TL. Wszystkich uczestników powitał dyrektor szkoły Daniel Targosz, który życzył powodzenia w zmaganiach konkursowych i zachęcał do dbania o poprawność i czystość języka. Zadania oceniało jury w składzie: Alicja Süsser, Emilia Laskowska- Janoś i Julita Kaczmarek.

Uczniowie napisali najpierw test indywidualny, który miał za zadanie wyłonić Mistrza Poprawnej Polszczyzny. Pozostałe zadania rozwiązywano w grupach. Uczniowie musieli zmierzyć się m. in.: z odmianą rzeczowników, interpunkcją, synonimami i antonimami. Najciekawsze okazało się zadanie dotyczące napisania mowy pochwalnej np. na cześć butów na wysokim obcasie czy lodówki pełnej jedzenia. Wywołało ono  salwy śmiechu, a pomysły okazały się bardzo oryginalne.

Ostatecznie w zmaganiach drużynowych najlepszy okazał się Zespół Szkół, II miejsce zajęło Technikum Leśne, a III przypadło I Liceum Ogólnokształcącemu.

Mistrzem Poprawnej Polszczyzny został Arkadiusz Karczmarz z TL, II miejsce dla Sylwii Szorek z ZS, a III – ex aequo Agnieszka Wojtaczka z TL i Ewa Kontowska z I LO. Statuetki, nagrody i dyplomy wręczyli dyrektor Daniel Targosz i Katarzyna Rajewska.

Organizatorki dziękują pani Agnieszce Herbuś za pomoc w przygotowaniu pytań konkursowych i pani Krystynie Mielnik za przygotowanie dekoracji.

Katarzyna Rajewska

 _DSC0096 _DSC0097 _DSC0100 _DSC0105 _DSC0113 _DSC0128 _DSC0132 _DSC0134 _DSC0135 _DSC0136 _DSC0139