Koło fotograficzne

Fotografia oznacza z greckiego rysowanie za pomocą światła. Na kształt dzisiejszej fotografii miały wpływ różne odkrycia na przestrzeni wieków. Jej początki sięgają daleko wstecz, gdy odkryto tak zwaną „camera obscura”. Było to pudełko z niewielkim otworem, przez który wpadało światło i na tylnej jego ściance rysowało odwrócony obraz, którego jednak nie potrafiono utrwalić.
W późniejszych czasach odkryto wiele zjawisk chemicznych, które pozwoliły utrwalić obraz uzyskany na tylnej ściance „camera obscura”. Początek fotografii to rok 1826 kiedy to  Joseph Nicéphore Niépce wykonał pierwszą czarno-białą fotografię. Później następował dalszy rozwój fotografii. Początkowo aparaty fotograficzne wymagały jednak bardzo długiego czasu ekspozycji, był bardzo duże i ciężkie, zaś fotograf musiał mieć ze sobą całą ciemnię, gdyż zdjęcia robiono na płytach szklanych. Olbrzymim postępem było wynalezienie filmów do aparatów. Kolejnym wielkim krokiem było odkrycie matryc CCD w roku 1969, co w konsekwencji zrewolucjonizowało fotografię i doprowadziło do powstania tak zwanej fotografii cyfrowej.

Pomysł na powstanie koła fotograficznego powstał pod wpływem organizowanych w roku szkolnym 2008/2009 warsztatów fotograficznych, które prowadził pan Kazimierz Laskowicz, a zorganizowała je jedna z uczennic naszej szkoły.

Na zajęciach poznajemy najważniejsze tajniki fotografii i jej historię, poznajemy podstawy obróbki cyfrowych zdjęć. Wspólnie zastanawiamy się jaki sprzęt fotograficzny jest najbardziej odpowiedni w zależności od rodzaju fotografii, jaką chcemy się zająć. W ramach koła odbywać się będą także zajęcia plenerowe, podczas których będziemy ćwiczyć to, co poznamy podczas zajęć kameralnych. W planie kółka są także spotkania ze znanymi fotografami.

Obecnie działalność koła jest zawieszona, jednak planowane są warsztaty fotograficzne prowadzone przez znanego fotografa Pana Kazimierza Laskowicza.

opiekun koła
Piotr Pałczyński

Przeczytaj także:
Warsztaty fotograficzne
III Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny Foto-Leśnik rozstrzygnięty